Спедиторите и общите превозвачи, които не оперират с кораби (NVOCC), представляват важна част от международна доставка промишленост. Най-основната им функция е да помагат на физически лица и компании да внасят/изнасят стоки.
Ако обаче сте като повечето хора, може би сте малко объркани какви точно услуги предлага всяка от тях, колко струва и дори къде да намерите компаниите.
Ако просто искате да преместите някакви стоки, можете да използвате формуляра по-горе, за да започнете да сравнявате компаниите.
За да научите повече за спедиторите и NVOCC, продължете да четете.
Какво е спедитор?
Спедитор е физическо лице (често наричано спедитор и/или спедитор) и/или компания, която помага в логистиката на международния транспорт. Те обаче не изпращат стоките сами, а сключват договори с фирми за международен транспорт да пренесете стоките си от точка А до точка Б.
И така, ако те не превозват вашите стоки, какво правят и защо ви е нужен такъв?
В зависимост от нуждите ви те могат да предложат пълна гама от услуги, включително:
- Изготвяне и подаване на митнически документи
- Подготвяне на товарни манифести
- Намиране и резервиране на товарно пространство
- Справяне със застраховането на товари
- Обслужване на товарни такси и мита за внос/износ
- Помощ с Инкотермс правила
- Намиране на складово пространство
- Организиране на интермодален транспорт, включително взимане и доставка
Какво е NVOCC?
Общият превозвач, който не оперира с кораби (NVOCC), в много отношения прилича на спедитор. NVOCC, както и спедиторите, не притежават собствени плавателни съдове. Вместо това те сключват договори с товарни и спедиторски компании за извършване на действителните превози.
Те издават товарителница за разтоварване (B/L или BOL) за стоки, пристигащи с кораб. Това са документи, които показват, че стоките са получени за транспортиране, както и тяхната точка на произход и дестинация.
NVOCC се фокусират почти изключително върху океански международен контейнерен превоз, въпреки че много от тях предлагат услуги от двете страни на океанската част на пратката.
Каква е разликата между спедитор и NVOCC?
Въпреки че спедитор и NVOCC често се използват като взаимозаменяеми, тъй като предлагат много сходни услуги, те имат няколко важни разлики.
- NVOCC поема отговорност за пратката, което не всички спедитори правят.
- САЩ базирани NVOCCs & Ocean Freight Forwarders (OFF) трябва да получат Океански транспортни посредници (ОТИ) лиценз от Федералната морска комисия на САЩ. За да получат такъв лиценз, НВОКК трябва да докажат финансовата си отговорност, за да им бъде издаден.
- Чуждестранните NVOCC не се нуждаят от лиценз за OTI, но все пак могат да кандидатстват за такъв, ако желаят.
- NVOCC могат да притежават собствени контейнери.
Разходи за спедитор
В този раздел ще опишем типичните разходи, свързани със спедиторите. Все пак имайте предвид, че акцентът тук е поставен върху видовете разходи, които можете да очаквате, а не върху действителната сума, която ще похарчите, тъй като това зависи от това какво ще изпращате, на какво разстояние и т.н.
Може също така да посетите нашия разходи за международна доставка страница, за да получите представа за типичните тарифи за 20-футови и 40-футови FCL и LCL контейнерни товари.
Спедиторите могат да помогнат с някои или всички от следните разходи:
Разходи за превоз на товари: Това са разходите за фактическото преместване на стоките ви от мястото на произход до местоназначението им. Разходите варират в зависимост от маршрута, разстоянието и начина на транспортиране. Най-общо казано, по-често срещаните маршрути и по-кратките разстояния са по-евтини, а по-рядко срещаните и по-дълги маршрути са по-скъпи. Освен това океанският/морският транспорт е най-евтиният метод на транспортиране, следван от железопътния, автомобилния и накрая въздушният транспорт е най-скъпият.
Пристанище/Такси за превоз на товари: Това са разходите за товарене и разтоварване на стоките в двата края на пратката. Пристанищните такси обикновено се отнасят до разходите за пренасяне на стоките ви по море, докато товарните такси могат да включват разходи, свързани с летища, дистрибуторски центрове и др.
Такси по поръчка: Това са разходите за международен внос (а понякога и износ) на стоки между държавите. Вашият спедитор трябва да може да ви помогне да определите колко трябва да платите и на кого.
Консулски такси: Това са таксите, свързани с документацията, включително нотариални, документални и легализационни такси.
Застрахователни разходи: Това е цената на застраховката на вашите стоки. Разходите варират в зависимост от начина на транспортиране, маршрута и т.н. Морската застраховка покрива пратките по море, въздушната застраховка - пратките по въздух, а застраховането на условни товари е обща застрахователна полица, която покрива пратките по всички начини в зависимост от това какво е посочено в полицата.
Такси за обработка: Това са такси, свързани с товаренето, разтоварването и обработката на пратката ви. Разходите варират в зависимост от теглото (по-леките обикновено са по-евтини) и от това колко опасен е транспортът на вашите стоки (колкото по-опасни са те, толкова повече ще платите).
Такси за документи и административни такси: Тези такси обикновено се събират директно от спедитора или NVOCC и покриват разходите за предоставяне на документи на съответните правителства, корабни компании и други заинтересовани страни. Освен това тези такси покриват и собствените разходи на спедиторите за дейността им и тяхната печалба.
BAF И CAF - Корекционният коефициент на бункера (BAF) и корекционният коефициент на валутата (CAF) са две други усещания, с които може да се сблъскате. BAF се отнася до корекциите, базирани на цените на петрола, а CAF се основава на корекциите на валутните рискове спрямо щатския долар.
ДДС и други данъци - В зависимост от пристанищата на произход и местоназначение, в допълнение към всички горепосочени данъци се прилагат и ДДС и други данъци.
Методи за транспортиране
Както спедиторите, така и NVOCC могат да ви помогнат да преместите стоките си чрез различни видове транспорт. За NVOCC това най-често се извършва чрез контейнеровози, докато спедиторите могат да се специализират в определен вид сухопътен транспорт.
В обобщение възможностите ви са следните:
Морски транспорт - По-голямата част от товарите в света се превозват чрез контейнеровози. Това е най-евтиният метод за транспортиране, но той помага само за пренасяне на стоките ви от едно пристанище до друго и обикновено не е решение от врата до врата. Корабите могат да бъдат океански, крайбрежни или да пътуват по вътрешни водни пътища.
Въздушен превоз на товари - Въпреки че въздушните товари са изключително популярни, те имат смисъл само за стоки с висока стойност, бързо развалящи се и/или чувствителни към времето, поради относително високата цена в сравнение с морските товари.
Товарен автомобилен транспорт - В повечето страни повечето товари се доставят до и от пристанища и/или летища с камиони. В зависимост от изминатото разстояние и пътната обстановка това често е по-евтино от въздушния превоз, но по-скъпо от морския.
Железопътен товарен транспорт - Железопътният транспорт може да бъде най-евтиният метод за надземен транспорт в страни с добре развити железопътни мрежи за превоз на товари. Въпреки това железопътният транспорт почти винаги включва камион в двата края.
Всички горепосочени методи за транспортиране позволяват пратки LCL (Less container load) и FCL (Full conatiner load). Добрият спедитор ще ви помогне да сключите най-добрата сделка, независимо от това какво изпращате.
6 най-важни неща, които влияят на разходите за превоз на товари
- Метод на транспортиране (вж. по-горе)
- Разстояние и дестинация - колкото по-далеч трябва да пътуват вашите стоки, толкова по-скъпо ще бъде. Също така по-рядко използваните маршрути и особено опасните маршрути ще струват повече.
- Тегло и обем на товара
- Стойност на изпращаните стоки: това се отразява най-вече на начисляваните застрахователни премии.
- Видове стоки, които се изпращат: опасни стоки, бързо развалящи се стоки и извънгабаритни стоки - всички те водят до по-високи цени.
- Разходи и такси за спедиторски услуги
Спедиторски и NVOCC компании
По-долу сме посочили най-големите компании за океански и въздушни спедиторски услуги, както и най-големите NVOCC. Въпреки това, може да искате да разгледате и нашето ръководство за фирми за международен транспорт и международни компании за преместване за по-пълна представа за всички възможности за доставка.
Топ 10 спедитори на океански товари
- Kuehne+Nagel Inc.
- Верига за доставки и глобална спедиция на DHL
- Sinotrans Limited
- DB Schenker Logistics
- Pantos Logistics
- Panalpina Inc.
- Международни експедитори от Вашингтон
- Hellmann Worldwide Logistics
- Damco International
- SDV/Bollore Group
Топ 10 спедитори на въздушни товари
- Верига за доставки и глобална спедиция на DHL
- Kuehne+Nagel Inc.
- DB Schenker Logistics
- Решения за веригата на доставки на UPS
- Kintetsu World Express
- Panalpina Inc.
- Международни експедитори от Вашингтон
- Nippon Express
- SDV/Bollore Group
- Ceva Logistics
Източник: Транспортни теми
Топ 10 компании NVOCC
- Международни експедитори от Вашингтон
- Контейнер Orient Express
- Доставка на APEX
- Phoenix Международни товарни услуги
- Синя котвена линия
- Услуга за консолидация в Топосеан
- Schenkerocean (Хонконг)
- Чест Lane Доставка
- Доставката на стоки от Hechny
- UPS SCS (Азия)
Източник: JOC можете също така да намерите пълен списък на 5000 лицензирани NVOCC компании в САЩ на Уебсайт на Федералната морска комисия.
Спедиторска индустрия
По-долу са изброени само някои от организациите и сдруженията, които помагат за регулирането на глобалната индустрия за превоз на товари.
- Международна асоциация за въздушен транспорт
- Национална асоциация на митническите брокери и спедитори на Америка (NCBFAA)
- Асоциация за товарен транспорт (FTA)
- Федерална морска комисия
- Товарен списък на Lloyd's
- Британска асоциация за международен превоз на товари (BIFA)
- Асоциация Air & SEA
- Европейската асоциация на спедиторите (EFFA)
- Канадска асоциация на международните спедитори (CIFFA)
- Ирландската асоциация за международен превоз на товари (IIFA)
10 съвета за намиране на правилния спедитор
Като се има предвид огромният брой спедиторски фирми и NVOCC, които работят в света, изборът на правилната понякога може да се окаже доста труден. Ако планирате да използвате някоя от тях за международно преместване, можете лесно да сравнявате компаниите с нашите преместване оферта обслужване.
Въпреки това, докато фирми за преместване улесняват преместването на стоки между държавите, те обикновено не са най-евтините за обикновени товарни превози. Ето защо може да се наложи да работите с няколко спедитора, преди да намерите този, който ви предлага търсената комбинация от услуги и цена.
Ето 10 съвета/въпроса, които ще ви помогнат да откриете правилния:
- Обясняват ли ясно цените си? - Добрият спедитор трябва ясно да обясни цените на всяка от услугите си, когато ви дава оферта. Това ще ви улесни да сравнявате ябълки с ябълки, когато сравнявате компаниите. Някои компании могат да пропуснат разходите за ключови услуги, като например застраховка или такси за обработка на документи, за да изглеждат по-евтини. Винаги се информирайте за общите разходи за вашия превоз, преди да изберете компания.
- Приятелски настроени ли са? - Следващото съображение е доколко приятелски настроен е спедиторът. Работата със спедитор е бизнес сделка, но международните пратки могат да бъдат доста сложни. Затова може да се наложи да се върнете и да проявите търпение. По-добре е това да стане с човек, с когото се разбирате, отколкото с такъв, с когото не се разбирате.
- Имат ли опит с метода(ите) на доставка, който(ито) смятате да използвате? - Някои спедитори се фокусират върху превоза на товари с камиони и по шосе, други - върху морския транспорт, а трети - върху въздушния транспорт. Компаниите със сложни логистични нужди, свързани с много методи на транспорт, се нуждаят от съвсем различен партньор от тези, които се нуждаят само от камион, за да пренесат стоките от точка А до точка Б.
- Имат ли опит в работата във вашия бранш? - Друго съображение при разглеждането на спедитори и NVOCC е дали те работят с други компании от вашия бранш. Някои компании са по-подходящи да се справят с логистиката при преместване на бързо развалящи се продукти, като например храни, а други са по-добри в работата с превоз на автомобили. Това е особено важно при международни превози, тъй като процесът на митническо оформяне се различава значително не само в различните държави, но и в различните отрасли.
- Ясно ли е обяснено кой ще извършва действителната доставка/транспортиране? - Имайте предвид, че спедиторът ще ви помогне да организирате изпращането на стоките, но няма да извършва превоза сам. Въпреки това той трябва да е готов да ви разясни кои компании ще извършват превоза по време на целия процес.
- Членуват ли в търговски асоциации? - Повечето уважавани спедитори членуват в поне една, ако не и в няколко такива организации, търговски организации и асоциации като: NCBFAA, IATA, WCA и др. Тези асоциации налагат минимални стандарти и макар да не гарантират качество, те са добър показател за него.
- Разполагат ли с агенти, работещи както в града/страната на изпращане, така и в страната на дестинация? - Повечето по-малки спедитори имат офиси само в един или в най-добрия случай в няколко града. Ако те нямат офис както в града на произход, така и в града на местоназначение, това може да затрудни отстраняването на проблеми, ако възникнат такива. Това е особено важно, ако има спорове по правилата на Инкотермс, митнически забавяния, стачки и др. Много спедитори обаче заобикалят този проблем, като имат свързани агенти, работещи в по-широк кръг от дестинации. Просто не забравяйте да разберете какви ще бъдат договореностите и точките за контакт за вашата пратка.
- Предлагат ли застраховка? - Някои спедитори предлагат застраховка, а други не. Уверете се, че сте разбрали дали вашата компания предлага застраховка и ако да, дали тя е включена в обичайната им цена. Освен това се уверете, че застрахователното покритие е достатъчно за стойността на стоките ви, а също така покрива всички видове транспорт. Никога не транспортирайте стоките си без подходяща застраховка, освен ако не можете да си позволите да рискувате с пълната им стойност.
- Колко голям е спедиторът? - По-малките спедитори често искат да изглеждат по-големи, отколкото са. Обикновено това се прави в опит да се внуши доверие. Не се страхувайте да попитате колко офиса притежава компанията, колко служители има и т.н. Просто имайте предвид, че спедиторите понякога се опитват да заобиколят въпроса, като говорят за броя на офисите, които имат, за броя на агентите, които имат, и т.н. Често тези офиси и агенти могат да работят за няколко компании. И накрая, малкото не е непременно лошо, много малки компании могат да ви предложат много по-добро персонализирано обслужване, отколкото голяма безлика логистична компания. Освен това, тъй като често имат по-ниски режийни разходи, те често могат да предложат и по-ниски цени.
- Има ли компанията онлайн отзиви и/или желае ли да ви позволи да разговаряте с предишни клиенти? - И накрая, последната стъпка преди избора на спедитор или NVOCC е да прочетете колкото се може повече отзиви за тях и в идеалния случай да разговаряте лично с предишни клиенти. Спедиторите, които правят повече от необходимото за своите клиенти, ще се радват да разговаряте с техни предишни клиенти, тъй като те ще бъдат най-добрите им търговци. Само не забравяйте да задавате много въпроси, за да разберете каква е работата с компанията.
Вижте също:
19 Най-добрите спедиторски фирми в Обединеното кралство по градове