Špeditéri a spoloční dopravcovia, ktorí nie sú prevádzkovateľmi plavidiel (NVOCC), tvoria dôležitú súčasť medzinárodná preprava priemysel. Ich najzákladnejšou funkciou je pomáhať jednotlivcom a spoločnostiam pri dovoze/vývoze tovaru.
Ak ste však ako väčšina ľudí, možno ste trochu zmätení z toho, aké služby presne ponúkajú, koľko stoja a kde dokonca nájsť spoločnosti.
Ak chcete jednoducho prepraviť nejaký tovar, môžete použiť vyššie uvedený formulár a začať porovnávať spoločnosti.
Ak sa chcete dozvedieť viac o špeditéroch a NVOCC, čítajte ďalej.
Čo je to zasielateľ?
Špeditér je fyzická osoba (často označovaná ako zasielateľ a/alebo špeditér) a/alebo spoločnosť, ktorá pomáha s logistikou medzinárodnej prepravy. Tovar však neprepravujú sami, ale uzatvárajú zmluvy s medzinárodné prepravné spoločnosti na skutočný presun vášho tovaru z bodu A do bodu B.
Ak teda neprepravujú váš tovar, čo robia a načo by ste ich potrebovali?
V závislosti od vašich potrieb vám môžu ponúknuť celý rad služieb vrátane:
- Príprava a archivácia colných dokumentov
- Príprava nákladných listov
- Vyhľadanie a rezervácia nákladného priestoru
- Riešenie poistenia nákladu
- Spracovanie poplatkov za prepravu a dovozné/vývozné clá
- Pomoc s Incoterms pravidlá
- Nájdite si skladové priestory
- Zabezpečenie intermodálnej prepravy vrátane vyzdvihnutia a doručenia
Čo je NVOCC?
Spoločný dopravca, ktorý neprevádzkuje plavidlo (NVOCC), je v mnohých ohľadoch dosť podobný zasielateľovi. NVOCC, podobne ako špeditéri, nevlastnia vlastné plavidlá. Namiesto toho uzatvárajú zmluvy s nákladnými a prepravnými spoločnosťami, ktoré vykonávajú samotnú prepravu.
Pre tovar prichádzajúci loďou vystavia nákladný list (B/L alebo BOL). Ide o dokumenty, ktoré preukazujú, že tovar bol prijatý na prepravu spolu s miestom pôvodu a určenia.
NVOCC sa zameriavajú takmer výlučne na námorné medzinárodná kontajnerová doprava, hoci mnohé ponúkajú služby na oboch stranách oceánskej časti zásielky.
Aký je rozdiel medzi špeditérom a NVOCC?
Hoci sa zasielateľ a NVOCC často používajú zameniteľne, pretože ponúkajú veľa podobných služieb, je medzi nimi niekoľko dôležitých rozdielov.
- NVOCC preberá zodpovednosť za zásielku, čo nerobia všetci zasielatelia.
- US NVOCC a námorní zasielatelia (OFF) musia získať Sprostredkovatelia námornej dopravy (OTI) licenciu od Federálnej námornej komisie Spojených štátov. Na jej získanie musia NVOCC preukázať finančnú zodpovednosť.
- Zahraničné NVOCC nepotrebujú licenciu OTI, ale môžu o ňu požiadať, ak chcú.
- NVOCC môžu vlastniť vlastné kontajnery.
Náklady na zasielateľstvo
V tejto časti uvádzame typické náklady spojené so zasielateľmi. Majte však na pamäti, že sa tu zameriavame na typy nákladov, ktoré môžete očakávať, nie na skutočnú sumu, ktorú miniete, pretože tá závisí od toho, čo prepravujete, ako ďaleko atď.
Možno budete chcieť navštíviť aj našu náklady na medzinárodnú dopravu stránku, aby ste získali predstavu o typických sadzbách pre 20ft a 40ft FCL a LCL kontajnerové zásielky.
Špeditéri môžu pomôcť s niektoré alebo všetky týchto nákladov:
Náklady na prepravu: Ide o náklady na skutočnú prepravu vášho tovaru z miesta pôvodu do miesta určenia. Náklady sa líšia v závislosti od trasy, vzdialenosti a spôsobu prepravy. Vo všeobecnosti platí, že bežnejšie trasy a kratšie vzdialenosti bývajú lacnejšie a menej bežné, dlhšie trasy sú drahšie. Okrem toho najlacnejším spôsobom prepravy je námorná/nákladná preprava, po ktorej nasleduje železničná, cestná a nakoniec letecká preprava, ktorá je najdrahšia.
Prístav/Náklady na prepravu: Ide o náklady na nakládku a vykládku vášho tovaru na oboch koncoch zásielky. Prístavné poplatky sa vo všeobecnosti vzťahujú na náklady na prepravu tovaru po mori, zatiaľ čo nákladné poplatky môžu zahŕňať náklady spojené s letiskami, distribučnými centrami atď.
Vlastné poplatky: Ide o náklady na medzinárodný dovoz (a niekedy aj vývoz) tovaru medzi krajinami. Váš špeditér by vám mal pomôcť zistiť, koľko a komu musíte zaplatiť.
Konzulárne poplatky: Ide o poplatky spojené s dokumentáciou vrátane notárskych, dokumentačných a legalizačných poplatkov.
Náklady na poistenie: Ide o náklady na poistenie vášho tovaru. Náklady sa líšia v závislosti od spôsobu prepravy, trasy atď. Námorné poistenie sa vzťahuje na zásielky prepravované po mori, letecké poistenie nákladu sa vzťahuje na zásielky prepravované letecky a podmienené poistenie nákladu je všeobecné poistenie, ktoré sa vzťahuje na zásielky prepravované akýmkoľvek spôsobom v závislosti od toho, čo je uvedené v poistnej zmluve.
Manipulačné poplatky: Ide o poplatky a platby spojené s nakládkou, vykládkou a manipuláciou so zásielkou. Náklady sa líšia v závislosti od hmotnosti (ľahší je spravidla lacnejší) a od toho, aký nebezpečný je váš tovar na prepravu (čím nebezpečnejší, tým viac zaplatíte).
Poplatky za dokumenty a administratívne poplatky: Tieto poplatky si zvyčajne účtuje priamo špeditér alebo NVOCC a pokrývajú náklady na poskytnutie dokumentov príslušným vládam, lodným spoločnostiam a iným príslušným stranám. Okrem toho tieto poplatky pokrývajú aj vlastné náklady zasielateľov na prevádzku a ich zisk.
BAF A CAF - Bunker adjustment factor (BAF) a currency adjustment factor (CAF) sú ďalšie dva pocity, s ktorými sa môžete stretnúť. BAF sa týka úprav na základe cien ropy a CAF je založený na úpravách menových rizík voči americkému doláru.
DPH a iné dane - V závislosti od prístavu pôvodu a prístavu určenia sa okrem vyššie uvedených daní uplatňuje aj DPH a ďalšie dane.
Metódy prepravy
Špeditéri aj NVOCC vám môžu pomôcť prepraviť váš tovar rôznymi druhmi dopravy. V prípade NVOCC sa to najčastejšie robí prostredníctvom zaoceánskych kontajnerových lodí, zatiaľ čo zasielatelia sa môžu špecializovať na určitý typ pozemnej prepravy.
V súhrne máte tieto možnosti:
Nákladná námorná doprava - Väčšina svetovej nákladnej dopravy sa prepravuje prostredníctvom kontajnerové lode. Je to najlacnejší spôsob prepravy, ale pomáha prepraviť tovar len z jedného prístavu do druhého a zvyčajne nie je riešením od dverí k dverám. Lode môžu byť zaoceánske, pobrežné alebo cestovať po vnútrozemských vodných cestách.
Letecká nákladná doprava - Hoci je letecká preprava veľmi populárna, má zmysel len pre tovar vysokej hodnoty, ktorý podlieha skaze a/alebo je citlivý na čas, a to z dôvodu relatívne vysokých nákladov v porovnaní s nákladom prepravovaným po mori.
Cestná nákladná doprava - Vo väčšine krajín sa väčšina nákladu dodáva do prístavov a/alebo na letiská a z nich prostredníctvom nákladných vozidiel. V závislosti od prekonanej vzdialenosti a stavu ciest môže byť často lacnejšia ako letecká preprava, ale drahšia ako námorná.
Železničná nákladná doprava - Železničná doprava môže byť najlacnejším spôsobom pozemnej prepravy v krajinách s dobre rozvinutými sieťami nákladnej železničnej dopravy. Železničná doprava však takmer vždy zahŕňa nákladné vozidlo na oboch koncoch.
Všetky vyššie uvedené spôsoby prepravy umožňujú prepravu LCL (Less container load) a FCL (Full conatiner load). Dobrý špeditér vám pomôže získať najlepšiu ponuku bez ohľadu na to, čo prepravujete.
6 najdôležitejších vecí ovplyvňujúcich náklady na prepravu
- Spôsob prepravy (pozri vyššie)
- Vzdialenosť a miesto určenia - čím ďalej musí váš tovar cestovať, tým je drahší. Podobne menej frekventované a najmä nebezpečné trasy budú drahšie.
- Hmotnosť a objem nákladu
- Hodnota prepravovaného tovaru: ovplyvňuje najmä účtované poistné.
- Typy prepravovaného tovaru: nebezpečný tovar, tovar podliehajúci skaze a nadrozmerný tovar budú mať za následok vyššie sadzby.
- Poplatky a odvody za prepravu tovaru
Špedičné a NVOCC spoločnosti
Nižšie uvádzame zoznam najväčších námorných a leteckých špedičných spoločností spolu s najväčšími NVOCC. Možno si však budete chcieť pozrieť aj nášho sprievodcu medzinárodné prepravné spoločnosti a medzinárodné sťahovacie spoločnosti aby ste získali úplnejšiu predstavu o všetkých možnostiach prepravy.
Top 10 námorných zasielateľov
- Kuehne+Nagel Inc.
- DHL Supply Chain & Global Forwarding
- Sinotrans Limited
- DB Schenker Logistics
- Pantos Logistics
- Panalpina Inc.
- Expedítori International of Washington
- Hellmann Worldwide Logistics
- Spoločnosť Damco International
- Skupina SDV/Bollore
10 najlepších leteckých špeditérov
- DHL Supply Chain & Global Forwarding
- Kuehne+Nagel Inc.
- DB Schenker Logistics
- Riešenia dodávateľského reťazca UPS
- Kintetsu World Express
- Panalpina Inc.
- Expedítori International of Washington
- Nippon Express
- Skupina SDV/Bollore
- Ceva Logistics
Zdroj: Témy z oblasti dopravy
10 najlepších spoločností NVOCC
- Expedítori International of Washington
- Kontajner Orient Express
- APEX Shipping
- Phoenix Medzinárodná nákladná doprava
- Modrá kotviaca šnúra
- Konsolidačná služba Topocean
- Schenkerocean (Hongkong)
- Doprava na trase Honour Lane
- Doprava spoločnosti Hechny
- UPS SCS (Ázia)
Zdroj: JOC kompletný zoznam 5 000 licencovaných spoločností NVOCC v USA nájdete aj na stránke Webová stránka Federálnej námornej komisie.
Špedičný priemysel
Nižšie sú uvedené len niektoré z organizácií a združení, ktoré pomáhajú regulovať celosvetové odvetvie nákladnej dopravy.
- Medzinárodné združenie leteckej dopravy
- Národná asociácia colných maklérov a zasielateľov v Amerike (NCBFAA)
- Združenie nákladnej dopravy (FTA)
- Federálna námorná komisia
- Ložný list Lloyd's
- Britské združenie medzinárodnej nákladnej dopravy (BIFA)
- Združenie Air & SEA
- Európske združenie zasielateľov (EFFA)
- Kanadské združenie medzinárodných zasielateľov (CIFFA)
- Írske združenie medzinárodnej nákladnej dopravy (IIFA)
10 tipov, ako nájsť správneho špeditéra
Vzhľadom na obrovské množstvo špeditérov a NVOCC pôsobiacich vo svete sa niekedy môže zdať, že výber toho správneho je dosť komplikovaný. Ak plánujete využiť niektorú z nich na medzinárodné sťahovanie, môžete ľahko porovnať spoločnosti pomocou našej sťahovanie citát služby.
Avšak, zatiaľ čo sťahovacie spoločnosti uľahčujú prepravu tovaru medzi krajinami, nie sú zvyčajne najlacnejšie pre bežné nákladné zásielky. Preto sa môže stať, že budete musieť spolupracovať s niekoľkými špeditérmi, kým nájdete takého, ktorý vám ponúkne kombináciu služieb a ceny, ktorú hľadáte.
Tu je 10 tipov/otázok, ktoré vám pomôžu nájsť tú správnu:
- Vysvetľujú jasne svoje ceny? - Dobrá špedičná spoločnosť by vám mala pri vypracovaní cenovej ponuky jasne vysvetliť ceny za jednotlivé služby. To vám pri porovnávaní spoločností uľahčí porovnávanie jabĺk s jablkami. Niektoré spoločnosti môžu vynechať náklady na kľúčové služby, ako je poistenie alebo poplatky za spracovanie dokumentov, aby vyzerali lacnejšie. Pred rozhodnutím o výbere spoločnosti si vždy zistite, aké budú celkové náklady na vašu zásielku.
- Sú priateľské? - Ďalším faktorom je, ako priateľský je špeditér. Práca so špeditérom je síce obchodná transakcia, ale medzinárodné zásielky môžu byť pomerne zložité. A preto si môžu vyžadovať pomerne veľa komunikácie tam a späť a trpezlivosti. Lepšie je robiť to s niekým, s kým si rozumiete, ako s niekým, s kým si nerozumiete.
- Majú skúsenosti s metódou (metódami) prepravy, ktorú chcete použiť? - Niektorí špeditéri sa zameriavajú na kamiónovú a cestnú prepravu, iní na námornú prepravu a ďalší na leteckú prepravu. Spoločnosti s komplexnými logistickými potrebami v rámci mnohých spôsobov dopravy budú potrebovať úplne iného partnera ako tie, ktoré potrebujú len nákladné vozidlo na prepravu tovaru z bodu A do bodu B.
- Majú skúsenosti s prácou vo vašom odvetví? - Ďalším faktorom pri skúmaní špeditérov a NVOCC je, či spolupracujú s inými spoločnosťami vo vašom odvetví. Niektoré spoločnosti sú vhodnejšie na to, aby pomohli zvládnuť logistiku presunu rýchlo sa kaziacich položiek, ako sú potraviny, a iné sú lepšie na manipuláciu s preprava automobilov. To je dôležité najmä pri medzinárodnej preprave, pretože colný proces sa značne líši nielen medzi jednotlivými krajinami, ale aj medzi jednotlivými odvetviami.
- Vysvetľujú jasne, kto bude vykonávať samotnú prepravu? - Nezabúdajte, že špeditér vám pomôže zabezpečiť prepravu vášho tovaru, ale nebude ju vykonávať sám. Mal by vám však byť ochotný počas celého procesu objasniť, ktoré spoločnosti budú prepravu vykonávať.
- Sú členmi nejakých obchodných združení? - Väčšina renomovaných špeditérov patrí aspoň k jednej, ak nie k viacerým, obchodné organizácie a združenia ako napríklad: NCBFAA, IATA, WCA atď. Tieto združenia presadzujú minimálne normy a hoci nezaručujú kvalitu, sú jej dobrým ukazovateľom.
- Majú agentov, ktorí pracujú vo vašom odchádzajúcom aj cieľovom meste/krajine? - Väčšina menších zasielateľských spoločností má pobočky len v jednom alebo prinajlepšom v niekoľkých mestách. Ak nemajú kanceláriu v meste pôvodu aj v cieľovom meste, môže to sťažiť riešenie problémov, ak sa vyskytnú. To je dôležité najmä v prípade sporov týkajúcich sa pravidiel Incoterms, colných zdržaní, štrajkov atď. Mnohí špeditéri však tento problém obchádzajú tým, že majú pridružených agentov, ktorí pracujú v širšom spektre destinácií. Len si nezabudnite zistiť, aké opatrenia a kontaktné miesta sa budú týkať vašej zásielky.
- Ponúkajú poistenie? - Niektorí špeditéri ponúkajú poistenie a niektorí nie. Uistite sa, že ste zistili, či váš poisťovateľ poistenie ponúka, a ak áno, či je zahrnuté v jeho bežnej cene. Okrem toho sa uistite, že poistné krytie je dostatočné vzhľadom na hodnotu vášho tovaru a vzťahuje sa aj na všetky druhy dopravy. Nikdy neprepravujte svoj tovar bez riadneho poistenia, pokiaľ si nemôžete dovoliť hazardovať s jeho plnou hodnotou.
- Aký veľký je špeditér? - Menší špeditéri chcú často vyzerať väčší, ako sú. Zvyčajne sa to robí v snahe vzbudiť dôveru. Nebojte sa opýtať, koľko pobočiek spoločnosť vlastní, koľko má zamestnancov atď. Len majte na pamäti, že špeditéri sa niekedy snažia obísť túto otázku tým, že hovoria o počte kancelárií, ktoré majú, o počte agentov, ktorých majú, atď. Tieto kancelárie a agenti môžu často pracovať pre viacero spoločností. Nakoniec, malé nemusí byť nutne zlé, mnohé malé spoločnosti vám môžu ponúknuť oveľa lepšie personalizované služby ako veľká logistická spoločnosť bez tváre. Okrem toho, keďže majú často nižšie režijné náklady, môžu často ponúknuť aj nižšie ceny.
- Má spoločnosť nejaké online recenzie a/alebo je ochotná vám umožniť hovoriť s predchádzajúcimi zákazníkmi? - Posledným krokom pred výberom špeditéra alebo NVOCC je prečítať si o nich čo najviac recenzií a v ideálnom prípade sa osobne porozprávať s predchádzajúcimi zákazníkmi. Špeditéri, ktorí pre svojich zákazníkov robia viac, než je potrebné, budú radi, ak sa porozprávate s ich bývalými zákazníkmi, pretože to budú ich najlepší predajcovia. Nezabudnite klásť veľa otázok, aby ste zistili, ako sa s danou spoločnosťou skutočne pracuje.
Pozri tiež:
19 najlepších špedičných spoločností v Spojenom kráľovstve podľa mesta